2011. január 19., szerda

Fellépésre készülünk 03.


A befejező részben szóba kerül a frizura, az alkoholmentesség, a gurulós bőrönd és a profi hastáncosnő ismérvei. :-)

A frizurád elkészítéséhez és a hajadra kellhet fésű, hajlakk, zselé, hajhab, csillám hajlakk, csillámpor, csillámzselé.
A fellépésekhez használt parfümöd se maradjon otthon, hiszen ha a nézők (vagy te magad is akár) érzik az illatod, vagy a fátylad, ruhád illatát, ez sokkal mélyebb és teljesebb művészi élményhez vezeti őket. Ilyenkor ne a mindennapi dezodorodat használd, hanem lehetőleg az erre a célra rendszeresített, akár egy erősebb, teltebb, nehezebb illatot, mert ez ugyanúgy hozzájárul ahhoz, hogy te is mélyebben átéld a tánc varázsát.

Bár a fellépés előtt szőrtelenítetted magad akár borotvával, akár más módon, azért jó, ha van nálad egy eldobható borotva is, amit az eltévedt szőrszálaknál használhatsz, vagy ha a fellépés előtt (jó esetben nem utána!) jössz rá, hogy az egyik hónodalját mégis csak kifelejtetted tegnap...

Az intenzív mozgásból következő folyadékvesztés, az esetleges hosszú várakozási idő miatt gondoskodj a magad (és akár a többiek) számára ásványvízről, alkoholmentes üdítőről. (Természetesen, a legtöbb helyen a szervezők maguk kínálnak valamilyen innivalót, de erre nincs garancia.) Az alkoholmentesség mindenképpen fontos szempont. A szíverősítőktől nem leszel bátrabb, sőt, a mozgásod szétesett és rendetlen lesz, ráadásul a színpadról majdnem leszédülő táncosnő nagyon illúzióromboló látvány, még akkor is, ha ő legalább jól érzi magát… (Elárulom, ezt a versenyeken sem díjazza a zsűri...)

Mivel vastagon rúzsos a szád, vigyél magaddal szívószálat is. Persze, próbálkozhatsz az üvegből ivás során különböző ajakcsücsörítési technikákkal is, hogy elkerüld a rúzs elmaszatolódását, de azért a szívószál használata tagadhatatlanul egyszerűbb. Sőt, mindjárt többet vigyél, mert a többiek is megszomjaznak majd, és azért csak jobb érzés, ha nem a te szívószáladon kenődnek egymásra a különböző színű és ízű rúzsrétegek...

Kollégáimmal, tapasztalt táncostársaimmal egyetemben kisebb (vagy inkább nagyobb) fajta gurulós bőrönddel érkezem még a legkisebb fellépésre is. A fentiek ismeretében azt hiszem, ez nem is csoda. :-)
 
De fontosnak tartom kihangsúlyozni még azt is, hogy a profi hastáncosnő már a megjelenésében is profi. Amikor megérkezik a fellépés helyszínére, már akkor sugárzik róla, hogy ő „A HASTÁNCOSNŐ”, csupa nagybetűvel. Megjelenése decens, nőies, elegáns, csinos, igényes, mert megadja önmagának, a nézőknek és a táncnak a kellő tiszteletet. Nem kinyúlt pulóverben, otthonkában, toprongyos farmerban, kitaposott sarkú sportcipőben érkezik a porszívó mellől (még akkor sem, ha indulás előtt 5 perccel még valóban pelenkázott, főzött-mosott, takarított). Ő már akkor is sugározza magából a nőiességet, amikor még át sem öltözött. 

És ehhez hozzátartozik az is, hogy nem zörgős zacskókban, több zsáknyi reklámszatyorban viszi a ruháit, hanem kultúrált megjelenésű, akár márkásabb bőröndben, esetleg sporttáskában. Érdemesebb beruházni egy jobb márkába már csak azért is, mert ezek nem csak hogy tartósabbak, mint a kínai piacon kapható társaik, de utazáshoz, nyaraláshoz, költözéshez, egyéb csomagok szállításánál is jól kihasználhatóak, praktikusak.
Ezeknek mindig van egy külön zsebe is, ahol a névjegyeket, szórólapokat tarthatod, hiszen ezekre is bármikor szükség lehet, főleg, ha már láttak táncolni és tetszett a műsorod.

A lista szabadon bővíthető a számodra még szükséges holmikkal is (gyógyszerek, gyerekülés, jogosítvány, pótkerék, rendezvényszervező telefonszáma…) :-) Mindez rajtad múlik.

Érdemes a fentieket átgondolni, mert így nem csak a nézőidet juttatod a maximális művészi élményhez, hanem te is jóleső érzéssel nyugtázhatod, hogy a gondos, alapos felkészülés (a tánccal is, nem csak a listával!) és az ebből következő sikeres műsor mennyi örömet hozott a nézők, és a te számodra is. 

Mahasti

Fellépésre készülünk 02.

A fellépéseken szükséges ruhák kérdéskörét egy sarkalatos ponttal, a bugyival folytatjuk, de ebben a részben előkerül a "hastáncosnő legjobb barátja", illetve a sminkkészlet is.


Alapvető dolog, hogy minden ruhához színben passzoló bugyit vegyél fel.
Így a nézők a táncod közben nem azon fognak majd gondolkodni, hogy a ruhád alatt (szoknyád felett, mellett stb) kivillanó fekete „izé” az vajon egy bugyi vagy esetleg valami más… Persze, a szexi, testhez simuló fekete szambás nadrág pár milliméterrel lejjebb csúszásakor kibuggyanó fehér atombugyi szintén hasonló hatást kelt. A szexin felvágott, áttetsző fehér-ezüst raks sharqi kosztümöt sem szokás piros bugyival viselni...

Leginkább a testszínű, szilikonpántos bugyi javasolt, mert azt még a legszexibb, legkivágottabb ruhád alá is felveheted, és a testszín miatt bármelyik ruhád alatt láthatatlanná válik.
Ha nem szereted érezni, ahogy a szilikonpánt bevág…
Ez ugye a hétköznapi életben, az utcán, munkahelyen, iskolában, randevún stb. is kellemetlen érzés, hát még a színpadon, amikor az ekörül forgó gondolataink tagadhatatlanul rontják a műsorunk élvezeti értékét… mind a nézők, mind a táncos számára. :-)
Erre az estre több megoldás is létezhet: az egyik az ún. „láthatatlan (pánt nélküli) bugyi”, ami szakboltokban kapható, de ennek hátránya, hogy csak nadrágos kosztümmel viselheted.
A másik a különböző fazonokban kapható, más táncosok által is használt speciális anyagból készült testszínű bugyi, ami kis szerencsével akár a kínai piacon is kifogható. De ha ügyes vagy, egy kényelmes bugyid alapján akár a saját méretedre is varrhatsz ilyet testszínű, elasztikus anyagból.
Végső esetben pedig marad a bugyi nélküli tánc, ami egyes táncosoknak felszabadító érzés lehet, míg más táncosokat (és bizonyos esetben akár nézőket is) feszélyezhet.

A ruha kapcsán még néhány dolog. Jó, ha ismerjük az örök szabályt: „A biztosítótű a hastáncosnő legjobb barátja!” Ne sajnáljuk erre az apróságra a pénzt, és vegyünk többfajta erősségű és méretű biztosítótűt. Ez úgyis fogyóeszköz, és mindig kell a többieknek is belőle.:-)
Javaslom a bugyi-szoknya-öv teljes összerögzítését több helyen is, „biztos, ami biztosítótűvel van megtűzve” alapon. Ha nem rugalmas az öved, akkor nem fog lecsúszni semmi, ha rálépsz, emiatt ne aggódj. És ha igen, akkor még mindig jobban jársz, mintha a kecses talajtánc után úgy állsz fel, hogy rálépsz a szoknyádra, az lecsúszik kissé, de csak pont annyira, hogy a bugyid színe és mérete mindenki számára egyértelműen beazonosíthatóvá váljon.

A ruhánk bármikor, bárhol elszakadhat Murphy törvényei szerint, de jó esetben ez nem a színpadon történik meg velünk. Ha nincs kéznél tű és cérna, akkor jön igazán jól egy nagy csomag erős biztosítótű, pl. ha a rég nem viselt (vagy vadonatúj) ruhánk melltartójának pántja pont a műsor kezdete előtt 2 perccel szakad el.
Murphy törvényei szerint ugyanis ami elszakadhat, az el is szakad, ami felcsúszhat, az fel is csúszik… Mint pl. a melltartónkra vett kis top is, ami azelőtt az órákon vagy a próbákon sosem csinált ilyet…

Tű, cérna, olló… Az olló nem csak az öltözőben történő SOS ruhavarrásnál jön jól, de akkor is, ha ruha-fátyol összeakad, vagy egyszerűen nem tudjuk magunkról már letépni az előző számban használt fellépő ruhánkat, és lassan már indul is a következő fellépő zenénk.

Tánceszközeinket is bekészíthetjük már előző nap (vagy sűrű fellépési időszak esetén ki sem vesszük), így nagyobb az esély rá, hogy a fellépésre valóban nálunk lesz. Rosszabb esetben a helyszínen vagy útközben csapunk a homlokunkra: „Ja, igen, a botot és a szárnyat a lakás bejárati ajtaja mellé készítettem…”

Ékszereidet csomagold az adott ruha mellé, amihez viselni fogod, külön kis ékszerdobozban, csinos kis szütyőben. Jó esetben nem a fellépés előtt jössz rá, hogy nem találod őket a kosztümöd öltözőben szétszórt darabjai között. 

Egyéb elengedhetetlen kellékek

Smink. Az egzotikus smink hozzátartozik a hastáncosnő misztikus megjelenéséhez. Egy profi smink elkészítése, mint tudjuk, nem 5 percet vesz igénybe, hanem akár órákig is tarthat.
Ezért az otthon, nyugodt körülmények között elkészített smink praktikusabb lehet, mint a fellépés előtti utolsó percekben remegő kézzel a szemünk köré „feldobott” fekete paca és az ajkainkon gyorsan szétpamacsolt rúzsfolt.

Ha nem vagy még rutinos, akkor érdemes akár szakember segítségét is kérni, hogy a jeles napra, életed legfontosabb vagy első fellépése előtt hozzád illő, erős színpadi vagy fantázia sminket készítsen neked.

Ha már rutinosabb vagy és jó a kézügyességed, akkor jobban jársz, ha már a fellépés előtt otthon kisminkeled magad. Így elegendő csak azokat a sminkcuccokat eltenned a sminktáskádba, amiket az aktuális arcfestésedhez használtál aznap. Így bármikor javíthatsz, ha elcsúszik a szemfesték, vagy még drámaibbra korrigálhatod a tekintetedet.

A http://www.youtube.com/user/Mahasti10 fiókban a kedvenc videók között rengeteg oktató videót találsz arról, hogy hogyan készíts arabos, keleties, színes, esküvői, fantázia, csillámos stb. sminket. Érdemes közöttük nézelődni, keresgélni.
A sminktáskádban mindig legyen korrektor, alapozó, pirosító, szemhéjfesték, szem és száj kontúrceruza, szemspirál, rúzs, púder. Természetesen, olyan színben, ami passzol hozzád és a fellépő ruhá(i)dhoz is.
Az alapkészleten felül kerülhet még a sminktáskába sok-sok kis szükséges apróság: a felsorolt kellékek más színekben is (hátha meggondolod magad és más színűre fested a szemed, szád), csillámpor és/vagy krém, selyempor, egyéb krémek, fültisztító pálcikák, ecsetek, applikátorok a smink igazításához, bindik, testdíszek, satöbbi, attól függően, hogy milyen stílusban táncolsz, milyen stílusú sminket részesítesz előnyben. Csillámporok, zselék és/vagy krémek a testedre is kellenek majd, ha szereted őket használni. (Elárulom, a férfiak nagyon nem szeretik, főleg, ha asszonykájuk fellépése után még két hét múlva is a csillámport szedegetik a szőnyegből, bútorokból, hajukból, szakállukból…)

Ha úgy érzed magad jól, hogy a teljes arzenál nálad van, hogy mindig minden kéznél legyen, akkor praktikus beszerezni egy kemény falú, sok rekeszes, külön táskaként hordozható nagyobb sminkes dobozt.

Tükör (egyik oldala lehetőleg nagyítós) mindig kellhet, pl. ha túl kicsi az öltöző és kevés a tükör annyi táncos számára, vagy ha otthon már nem jutott idő és útközben kell sminkelned magadat. 

(Folyt.köv.) 

Fellépésre készülünk 01.

Az alábbi cikkem nem jelenhetett meg ott, ahol tanácsadóként vagyok jelen, mert túl speciálisnak bizonyult a téma. Így arra gondoltam, hogy pár nappal a következő gálánk előtt itt, a blogomban biztosan sokan szívesen olvasgatják majd, hiszen a Mahasti Hastáncstúdió táncosai közül sokan színpadra lépnek, és sokaknak ez lesz élete első fellépése.
De abban is bízom, hogy a már rutinos fellépőknek is hasznos olvasnivalót kínálok.
Mivel nagyon hosszú a cikk, több részre szedtem.
De az első rész előtt lássuk a szépséges gála plakátot, ami ismét Johanna műve. :-)

********

A cikk


Fellépésre készülünk….

Következő cikkemben a kezdő, haladó és leendő profi hastáncosokat szeretném ellátni egy kis „útravalóval”. Kiderül többek között az is, hogy miért gurulós bőrönddel, és miért nem egy kis, szakadt reklámszatyorral járunk fellépni…

Mit is vigyünk magunkkal… Ez örök kérdés. Persze, szeretnénk minél kevesebbet málházni, cipekedni, húzni-vonni és pakolni magunk után… De a rossz hír az, hogy ha alaposan, profi módon szeretnél felkészülni egy fellépésre, akkor ezt nem úszhatod meg, hiszen profinak szeretnél látszani már akkor is, amikor még csak megjelensz a fellépés helyszínén a szexi kis bőröndöddel.

A hastánc világában eltöltött 15 év alatt rengeteg helyen jártam már fellépésen a kiskocsmáktól kezdve a több ezer fős céges fellépéseken át a nagy színházi színpadokig. Rengetegszer kerültem már én magam is kellemetlen helyzetbe amiatt, hogy otthon felejtettem valamit, ami a fellépéshez elengedhetetlenül szükséges lett volna. És természetesen, számos olyan példát is sorolhatnék, amikor profi fellépők hagyták otthon fellépő ruhájuk egy részét (szoknya, melltartó satöbbi) és csak a környezet és a többi táncos gyors segélyének köszönhetően kerülhettek mégis időben, jól öltözötten, felszabadult mosollyal a színpadra.

A hasonló szituációkat elkerülendő már évek óta egy hosszabb listám van az esetlegesen szükséges kellékekről, amit minden táncosnak javaslok elkészíteni saját magának, akár az ebben a cikkben olvasott javaslatok felhasználásával.

A lista megléte, természetesen, még nem garancia arra, hogy minden zökkenőmentes lesz az adott színpadi szereplés esetében, de nagyobb eséllyel küszöbölhetjük ki, hogy ruha, zene vagy egyéb kellékek hiányában ne tudjuk végül előadni azt a műsort, amire olyan sokat készültünk, gyakoroltunk.

A cikkben említett minden vicces és/vagy szomorú példát a saját tapasztalataimból és tanítványokkal megélt élményeimből merítettem, és minden példát név nélkül írok le, hiszen ezek bárhol, bárkivel megtörténhetnek. (Persze, reméljük, hogy ezek után velünk már nem...)

Zene
Akár elkérték előre a zenéidet, akár nem, mindenképpen érdemes magaddal vinned őket valamilyen hanghordozón, akár cd-n, akár pendrive-on satöbbi. Ezekről szükség esetén át lehet másolni bármire. Hiszen a technika ördöge nem alszik – ki is felejthették a sok fellépős, több órás műsorból pont a te zenédet, bár már hónapokkal azelőtt elküldted e-mailben, de az is lehet, hogy megakad, ugrik az eredeti cd…

Ha nem adtad le előre a zenét, akkor a megrendelő által kért formátumban vigyed, lehetőleg a fellépési sorrendben felvéve a számokat.

Ha még nem láttad a helyszínt, vagy nem ismered a közönség összetételét, akkor érdemes több zenét is vinni, hogy a helyszínen is módosíthasd a műsort.
A műsor összetételét a helyszín, a színpad/tánctér mérete jelentősen befolyásolja: a szárnyazás az étteremben, 1 négyzetméteren kicsit problémás lehet, különösen azoknak a vendégeknek a számára, akiket fejbe kólintasz a tánc hevében a szárny botjával, vagy esetleg pl. a táncbotoddal. Étteremben nem praktikus a kard használata sem (hasonló okokból kifolyólag) és a vendégek valószínűleg azt sem díjazzák, ha a boádból kihulló tollak, a gyertyádból kiömlő viasz a levesükben landol.

Ami pedig a közönség összetételét illeti: egy csak férfiakból álló, a hétvégi kiruccanás hevében már meglehetősen jókedvű, harsány társaság nem biztos, hogy a lírai fátyoltáncra vagy az autentikus folklór táncokra lesz kíváncsi, sokkal inkább a hangulatukhoz is passzoló, vidám táncokra, koreográfiákra, zenékre, táncosokra és ruhákra…

Tipp: csoportos fellépéseken megbeszélhetitek, hogy mindenki hozza az összes zenét. Úgyis lesz, aki otthon hagyja valamelyiket…:-)

Cipőben vagy mezítláb?
A fellépés történhet mezítláb, ahogy eredetileg ez kialakult az orientális tánc története során, ha ez kényelmesebb. Azonban ha félted a lábadat a fertőzésektől, kosztól-piszoktól, akkor táncolhatsz úgy is, hogy véded a lábadat: magas sarkú tánccipőben, balett-jazztánc gyakorlásához használt cipőcskében, hímzett-flitterezett tornapapucsban is táncolhatsz. Mindezekből igen nagy választékot kínálnak a különböző tánckellék szaküzletek.

Nagyon fontos azonban, hogy ezeket csakis akkor viseld, ha illenek a ruhád és táncod stílusához, ha rendesen tudsz bennük mozogni, nem hátráltatnak a szép mozgásban, és nem utolsó sorban illenek a ruhád színéhez is! A piros-arany ruhához viselt fehér-ezüst tutyi, a fehér ruhához viselt fekete balettcipő kiábrándító és nem nyújt esztétikus látványt semmilyen esetben, és pláne nem kelti profi táncos hatását, bármilyen drága pénzen is vetted a kis tornapapucsodat.

A lábbeli viselésének kapcsán másik sarkalatos kérdés, hogy miben jussunk el a színpad széléig. Sokan kis vietnami gumipapucsot viselnek, mert könnyű belőle kicsúsztatni a színpadra lépés előtt a lábat, és nem áll fent a veszélye annak, hogy esetleg ezzel a lábunkon esünk be a színpadra az utolsó pillanatban. (Nem egyszer láttam már vastag, fehér frottír sportzoknis fellépést versenyeken is… A táncosnőnek ugyanis annyira kényelmes volt a viselete, hogy el is felejtkezett róla…)
Visszatérve a vietnami gumipapucsra, strandpapucsra… Hát, amikor a csillogó fellépőruhában, sejtelmesen muszlinfátyolba csomagolva, a strandpapucsban vonulsz végig a a nézők tömegei között a színpadig… ez sem kelti profi táncos benyomását, és eléggé kiábrándulhatnak a nézők, hiszen ők nem a „hétköznapi embert” szeretnék látni, hanem az ezeregy éjszaka meséiből előbukkanó titokzatos táncosnőt.

Így a színpadig való eljutáshoz javaslom a következőket: a ruhához színben, stílusban passzoló tornapapucs; keleti, hímzett papucs, ami hangulatában már a mesés keletet idézi és könnyen, feltűnésmentesen levehető (ellentétben a tornapapuccsal, amihez lehajolsz vagy felemeled a lábad, és addig-addig rángatod, míg le nem rántod magadról).
Szóba jöhet még bármilyen könnyen, hajolgatás nélkül levethető magas sarkú, csinos cipő (szandál, papucs), amibe a fellépés után is könnyedén bebújtathatod a lábadat, és nem sajnálod, ha koszos lesz (a kínai boltok bőséges kínálatában kedvedre válogathatsz az arany, ezüst, flitteres, dekoratív és olcsó lábbelik között).

A színpad megközelítéséhez mindenképpen ajánlott vinni ezért egy külön cipőcskét, főleg, ha számodra ismeretlen helyen lépsz fel. Hiszen nem tudhatod, hol kell majd áthaladnod, pl. egy vendéglátó egység vagy szálloda konyháján, ahol sok minden eshet a földre, zsírfoltok lehetnek, és lehet, hogy a mezítlábas talpadra ragadt salátalevelet már csak tánc közben veszed észre… Rosszabb esetben csak a fellépés után...

És ha már a lábnál tartunk: ne felejtsd otthon a nedves törlőkendődet a lábad tisztításához, ha mezítláb táncoltál, és esetleg még sincs mosakodási lehetőséged a fellépés helyszínén. Természetesen, a szappan és törölköző is megteszi, ha van a fellépés közelében mosdó.
A törölköző egyébként a könnyen megizzadó táncosoknak is jó szolgálatot tud tenni két szám közötti pihenőidőben.

A fellépő ruha
Ha fellépni mész, előtte megtervezed a műsort (vagy előre megadják).
A műsor alapján pedig meg tudod tervezni azt is, hogy hány ruhára van szükséged a fellépéshez, milyen sorrendben veszed fel őket, hányszor és mikor tudsz átöltözni, és kalkulálsz azzal is, hogy hány perced vagy másodperced van az öltözésre. Az ideális hastáncos ruhába kis gyakorlás után akár 60 másodperc alatt is bele tudsz ugrani, és ebben már benne van a hozzá illő ékszerek felvétele is… Ilyenkor, ha időben érkezel a fellépésre, akkor abban a ruhában tudod kezdeni a műsort, amibe akár fél órákig is eltarthat, míg belegyömöszölöd magad.

Ha csak egy ruhában tervezed a fellépést, akkor is érdemes több ruhával érkezni, a már előzőleg is említett okok miatt: lehet, hogy a közönség hangulata, létszáma, összetétele, az időjárás vagy a színpad mérete miatt olykor ott helyben kell módosítanod az eredetileg kitalált műsorodon.

Javaslom, hogy minden ruhát ruhavédő csomagolásban szállíts, hiszen ezek nagyon drága és ennek megfelelően rendkívül kényes holmik. Jó szolgálatot tehetnek a magaddal vitt, saját vállfák is. Jobb, ha nem a földön tárolod a fellépő ruháidat (és az utcai ruhádat sem), és ha nincs fogas az öltözőben, akkor az ajtóra vagy az ablakkilincsre a vállfa segítségével még mindig felakaszthatod őket.

(Folyt.köv.)